home
who will be on?
local results?
watch rally 2008 | mon 10/27
watch rally 2008 | tues 10/28
watch rally 2008 | mon
watch rally 2008 | tues
watch rally 2008 | wed
watch rally 2008 | thurs
watch the national debates
pbs vote 2008
resources & links
2010 Rally
 

WSRe-news      WSRE on Facebook      WSRE on YouTube

WSRE on Twitter      WSRE's Blog      WSRE on Flickr

WSRE is Raising Readers with PBS Kids Ready To Learn!

View Full TV Schedule
Contact Us
WSRE is Raising Readers with PBS Kids Ready To Learn!

Mr Rodgers What If Big Bird What If Julia Childs What If Art What If

 

a service of
Pensacola State College

Give Now




WSRE vCard
Add to your Contacts

WSRE vCard
Bookmark our site
on your phone.

Who Will Be On?

The general election races covered in "Rally 2008" are tentatively scheduled to include:

General Election Candidates
Confirmed Attendance as of 10/23/08

Office                                                                         Candidate                                        
US Representative, District 1                                 James Bryan
US Representative, District 1                                 Jeff Miller                                          

Florida House, District 2                                         Zane Bentley                                               
Florida House, District 2                                         Dave Murzin

Florida House, District 3                                         Clay Ford
Florida House, District 3                                         Lumon May

Florida House, District 5                                         Brad Drake
Florida House, District 5                                         John McDaniel                                
 
Public Defender, 1st Judicial Circuit                    Tony Henderson
Public Defender, 1st Judicial Circuit                    James Owens

Escambia County Sheriff                                       David Morgan                                  
Escambia County Sheriff                                       Larry Scapecchi

ECUA, District 3                                                     Elvin McCorvey                               

Escambia County Commissioner, District 1       Stephen Davidson
Escambia County Commissioner, District 1       Wilson Robertson                           

Escambia County Commissioner, District 3       John Dooley Johnson
Escambia County Commissioner, District 3       Jacob Pawelski                               
Escambia County Commissioner, District 3       Marie Young                                    

Escambia County Commissioner, District 5       James Barnett
Escambia County Commissioner, District 5       Kevin White                         

Escambia County School Superintendent         Claudia Brown-Curry
Escambia County School Superintendent         Malcolm Thomas

Escambia County School Board, District 5         Tom Harrell                                      
Escambia County School Board, District 5         Bill Slayton                                       

Okaloosa County Commissioner, District 1        Ronald Connor
Okaloosa County Commissioner, District 1        Wayne Harris                                   

Santa Rosa County Commissioner, District 1    Stacia LaDue                                   
Santa Rosa County Commissioner, District 1    Jim Williamson

Santa Rosa County School Board, District 2      James Brown
Santa Rosa County School Board, District 2      Hugh Winkles

Santa Rosa County Tax Collector                        Danny Holt
Santa Rosa County Tax Collector                        Stan Nichols

 

 




WSRE, PBS for the Gulf Coast
Pensacola State College
1000 College Blvd., Pensacola, FL 32504
(850) 484-1200 or 1-800-239-9773
Fax: (850) 484-1255

Pensacola State College EA/EO Policy   | Sitemap
FOR HELP ACCESSING WSRE'S ONLINE FCC PUBLIC FILE
Please contact Darrel Harrison 850-484-1285 or DHarrison@wsre.org

Best viewed on Chrome, Firefox, or Safari browsers.